Peťa Šebestojc - FOTOBANY

25.07.2020

Peťa Šebestojc - FOTOBANY je fotografka z Plzně...


Péťo, než se tě budu ptát konkrétně na tvé svatební focení, řekni mi, jak jsi se dostala k fotografii.

"Vezmu to se široka (smích), byl to koníček. Víc jsem se fotkám začala věnovat až na vysoké škole, kdy jsem si zvolila fotografii jako volitelný předmět. Tam jsem měla možnost nahlédnout tomu všemu víc pod pokličku, vyzkoušet si focení na film, i si sama filmy a fotky vyvolávat. To mě "chytlo" a byla to i super příprava na digitální fotku. Začala jsem fotit krajinky a postupem času rodinu, kamarády, zkoušela jsem fotit portréty, a protože se lidem fotky líbily, dostala jsem se na doporučení i k první svatbě. Byla to spíš zvědavost, zpestření toho, co jsem zkoušela fotografovat předtím, a to mě vyloženě bavilo. Začala jsem se na to soustředit a na doporučení chodily další poptávky. Dalo by se říct, že svatby si vybraly mě."

Jak bys popsala kouzlo tvých fotografií? Čím máš pocit, že se lišíš od ostatních?

Mám ráda momentky, skoro až reportáž, a tak se snažím přistupovat k focení svateb. Hledám tedy záběry, kde jsou lidi co nejpřirozenější. Samozřejmě fotím i klasické párové fotografie, ale není to základ mé práce. Snažím se ten den nenarušovat, řekla bych, že jsem takový "doplněk". Jsem ráda, když si mě nikdo nevšímá. Pokud teda zrovna nefotím skupinovky (smích).


A jak probíhá komunikace při objednávce svatebních fotografií?

Když mě pár osloví a mám volný termín tak proběhne schůzka u kávy nebo pokud je to možné, přímo na svatebním místě, abychom se poznali a zjistili zda si vzájemně "sedneme". To je to nejdůležitější, aby byli novomanželé spokojení a cítili se dobře.

I já za sebe potřebuju pár poznat, aby byl výsledek co nejlepší. Na schůzku si často beru foťák a rovnou udělám pár momentek, abychom všichni věděli, co nás čeká. Je to takový menší předsvatební focení (smích).

Pak projdeme celkovou představu snoubenců. Co by chtěli mít zachycené. Je to velmi individuální. jsou páry, které chtějí mít nafocené detaily dekorací a pak jsou páry, které chtějí hlavně momentky.

Projdeme si prostory a okolí, kde bude probíhat svatba. Vybereme lokace, které jsou na focení nejvhodnější, domluvíme se, zda budeme odjíždět fotit i na jiná místa. To vše si připravíme, abychom to nemuseli řešit na místě ve shonu svatebního dne.

Jak jsi na tom s termíny? kdybych chtěla od tebe nafotit svatbu, kdy se ti mám ozvat?

Asi jako u všech fotografů, čím dříve, tím lépe (smích). Jsem ještě pořád na mateřské, a nemám tak volné úplně všechny víkendy v měsíci. Ale může se stát, že mě narychlo osloví pár týden před svatbou a já mám zrovna volný termín. Jen raději vše domlouvám s předstihem.


Už se ti někdo stalo, že bys odmítla fotit svatbu po informativní schůzce?

Mám pocit, že tím, jaké fotky fotím a pro koho, tak si tím přitahuji podobně naladěné lidi a jsem ráda, musím zaklepat, že se mi to ještě nestalo.

Jak se pohybuje cena tvých fotografií a od čeho se odvíjí?

To záleží. Začínám na 6 000 Kč, kde je základní focení obřadu, párové fotografie a fotky s rodinnou a přáteli a cena může být až do 20 000 Kč. To už se bavíme o kompletním celodenním focení, fotoknize, je tam také předsvatební focení a tisk fotek. Většina svateb se pohybuje někde mezi tím, podle představ snoubenců.

Také je velký rozdíl mezi svatbou o dvaceti hostech a svatbou, která má kolem sta hostů.

Jaké svatby fotíš nejraději?

Každá svatba je jiná, originální, se svojí osobitou atmosférou a je pro mě fajn být pokaždé součástí něčeho jiného. Jinak obecně ráda fotím venku, takže mám ráda venkovní obřady, venkovní párové focení a ideální je i oslava pod širým nebem. Tím ale neříkám, že se bráním interiéru.

Máš nějakého favorita mezi svatbami, které si fotila?

Letos v září jsem měla jednu doslova duhovou, a já mám barvy fakt ráda, tak to bylo fajn. Ale znáš to, většinou je vždycky ta poslední top (smích). Člověk je plný emocí, je součástí toho dne a je nabitý tou atmosférou. Nakonec na každou vzpomínám moc ráda.

Je nějaké jiné povolání, které bys chtěla dělat, kdyby tě neuchvátila zrovna fotografie?

..smích... Ježíš, to já nevím, jsem ráda, že jsem se k fotce prokousala! Moje původní povolání je učitelka, učila jsem na gymnáziu, soukromě i v jazykové škole. Ne, že by mě to nebavilo, ale s focením se to vůbec nedá srovnávat. Navíc je to skvělá příležitost, jak být co nejvíc s dětma a zároveň dělat to, co mě baví.