Rozhovor s Nicol - Váš velký den s Nicol

17.02.2021

S Nicol Dunčko z Váš velký den s Nicol, jsme si popovídali o tom, proč je dobré mít na svatbě koordinátorku a jaké svatby má nejraději...


Jak jste se ke své práci dostala?

Dalo by se říct, že je to svým způsobem náhoda. Organizace akcí a eventů mě vždy bavila. Už od 18ti let jsem organizovala pro můj taneční klub velká vystoupení pro rodiče, zajištovala letní, zimní sportovní soustředění vč. programu, uváděla maturitní plesy. Když jsem byla v zahraničí organizace eventů mi chyběla. Po návratu do České republiky jsem začala pracovat jako Asistentka Management Teamu CEE (Central and Eastern Europe). Mým denním chlebem byla organizace schůzek, zasedání a firemních setkání, vč. zajištění programu, teambuildingu. Setkání se konala po různých částech Evropy jako Sicílie, Německo, Itálie, Slovinsko, Slovensko aj. V té době mým největším eventem byl meeting pro 75 lidí v Římě, z osmi různých zemí Evropy a Asie. Byla to velká výzva a vše stálo mnoho času - zajistit hotel, ubytování a kongresové místnosti, dopravu, program i teambuilding. Práce mě bavila, naplňovala a věděla jsem, že toto je moje cesta i do budoucna. Když mě můj současný muž požádal o ruku, moje vize začala mít jasnější směr a má vlastní svatba byla startovním bodem pro vznik Váš Velký Den s nicol. Věřím, že volba, jít osobnější cestou byla správná.

Jaká byla Vaše první svatba, kterou jste celou zařídila a odkoordinovala?

Můj start jsem si nenaplánovala velmi dobře. Vstoupila jsem na trh v září 2019, takže těsně před první vlnou korona krize. První svatbu, kterou jsem zařídila od A do Z byl ta moje v létě 2019. Nemůžu však říct, že jsem ji na 100 % koordinovala. Mým čtyřem velmi šikovným družičkám jsem předala dost podrobné instrukce, takže svatba běžela jak po másle. Když se ale na celou svatbu podívám zpětně, trochu lituji, že jsem nevyužila služby svatebního koordinátora. Holky mi dost odbíhaly, a tak jsem s nimi moc času nebyla. Do toho moje kapela k obřadu meškala, takže i já sama jsem potom musela několik věci řešit. Přípravu a výzdobu jsem řešila den předem a den po svatbě i úklid. Vše však dopadlo velmi dobře. V červenci 2020 jsem odkoordinovala svoji první svatbu u nás na Trutnovsku. Byla to krásná, příjemná, venkovní svatba. Snoubenci i hosté byli spokojeni, bez starostí a vše si velmi pochvalovali. Další dvě svatby, které jsem tento rok k mým mateřským povinnostem stihla, jsem nejen koordinovala, ale i zdobila.

Jak vnímáte konkurenci mezi svatebními koordinátorkami, se kterými se tzv. roztrhl pytel za posledních pár let.

Musím říct, že od té doby, co jsem já sama absolvovala dva kurzy svatebního koordinátora, vidím velký nárůst a mnoho nabídek ke školení. Kolikrát propadám zoufalství, aby to náš trh zvládnul. Naše svatby stále nedosahují takové velikosti jako ty zahraniční. Uvidíme, co bude, až tato ,,corona" krize skončí a svatby se dostanou do své standardního běhu. Dnes se prozatím svatby odkládají, ruší, či probíhají v menších skupinkách, a tak koodinátorka je někdy výdajem navíc, který není úplně vítaným. Konkurence je velká v každém oboru, ale věřím, že pokud svoji práci děláte s láskou a nadšením, svoji cestu určitě najdete. Pozitivum vidím i v tom, že ve větším množství koordinátorek mohu najít spolehlivé partnerky, naladěné na stejné vlně. Ráda bych navázala spolupráci s dalšími dvěma až třemi koordinátorkami, abych byla schopna nabídnout náhradu v případě nemoci, nenadálých situacích. Důležitá spolupráce je i v případě větších svateb nebo svateb, které se odehrávají na několika místech.

Co Vás na svatbách baví nejvíce?

Toho je spousta. Ale pro mě je to asi osobitost a jedinečnost každé svatby. Jsem věčný romantik. Ráda poslouchám životní příběhy druhých a každý z nich jsem schopná obrečet. Když se k tomu přidají krásní, příjemní, zábavní snoubenci i hosté je to jako splněný sen. Miluji smích a radost v očích druhých. Baví mě však aj spolupráce s dodavateli, komunikace s nimi a jistý adrenalin, který v ten Váš (Náš) Velký Den přichází na scénu. Pohodová, spokojená, rozzářená nevěsta a ženich s vysmátými kumpány kolem sebe, je tou nejmilejší odměnou. Užívám si i samotné plánování. Jsem od přírody kreativní člověk. Od mala ráda maluji, dokonce jsem se jeden čas učila malovat v programu pro architekty. To, že někomu pomůžu přenést jejich vizi do reality je něčím, čím jsem schopná se zabývat týdny a když mě chytne kreativní múza, divím se, co ze mě kolikrát ,,leze". Baví mě možnosti, hra s nimi, jsou jich tisíce. Pak už jen správně vybrat a nakombinovat.

Proč by si snoubenci měli vzít na pomoc právě svatební koordinátorku?

Podle mě mnoho lidí tuší, že by bylo fajn, aby vedle nich stál profesionál, který je v jejich svatební den podpoří. Bohužel ještě více lidí si ale myslí, že koordinátorka je jen pro bohaté nebo velké svatby. Za mě, velký omyl a mýtus, který vznikl kdysi dávno. Organizovala a koordinovala jsem svatby od 40 do 75 lidí. Na nevěstách, ale i hostech, bylo vidět, jak jsou rádi, že si koordinátorku nakonec objednali. Člověk si myslí, že je to položení kytky sem a tam, příbory, cedule - však on to tam dá catering, postavit několik značení na místo, nafouknout balónky. Bohužel svatba není jen o tom. Během svatebního dne probíhá několik souběžných procesů, a ty procesy by se měly vzájemně doplňovat. Když jeden přestane fungovat, může se z poklidné svatby stát katastrofa. Pak právě nastupuje koordinátorka, která by vše měla dát na pravou míru a postavit do správných kolejí, ideálně katastrofě úplně předejít. Je mi líto, a vím z vlastní zkušenosti, když nevěsta musí během líčení odběhnout, protože nepřijel DJ, kapela nebo musí dořešit právě přijíždějící dort, ubytování hostů. Podle mě je to nepříjemné pro všechny strany (hosté, dodavatele, nevěstu i vizážistku, která musí svoji práci pozastavit). Následně chudák svědkyně nebo maminka běží, netušící, kolik dortů se mělo dovést a když se takových události už na začátku stane víc, celý den se i v tom duchu nese. A co si budeme povídat, každý z nás snáší stres jinak. Koordinátorka už ví, co si má předem pohlídat, množství, kolik lidí, kde budou sedět, bude znát každý detail Vašeho Velkého Dne vč. harmonogramu. Hosté tak nemusí stále dotazovat snoubence, ale jednoduše přijdou za koordinátorkou a ta je nasměruje.

Kde máte sídlo a kde všude působíte?

Sídlo mám v menším horském městečku ve Východních Čechách, v Trutnově. Působím však více na Moravě, protože v současné době s mojí rodinou žiji v Bratislavě. Soustředím se však na tři oblasti Trutnovsko, Morava a na Slovensku Bratislava a jejich okolí. Nemám však problém zajet do jakékoliv části České republiky.

Organizujete i mezinárodní svatby?

Je to jedním z témat, které jsem nyní intenzivně řešila. V lednu jsem měla absolvovat kurz svatební koordinátorky specializovaný na mezinárodní svatby. Díky koroně jsem to ale odložila na léto. Rozhodla jsem se tak proto, že já sama v mezinárodním manželství žiji, v létě jsem další takovou koordinovala. Baví mě ta různorodost a bohatost tradic, otevřenost lidí. Vždy narazím na něco, o čem jsem ještě neslyšela. V dnešní době u nás v České republice i na Slovensku žije nespočetné množství mezinárodních párů a vyřizování svatby pro ně není leckdy jednoduché. Věřím, že pomoc uvítají. Do budoucna plánuji vykouknout i mimo Evropu.

Jaký nejzajímavější požadavek ze stran snoubenců jste kdy dostala a byl splněn?

Momentálně mě úplně nic extravagantního nenapadá. Ale na mé vlastní svatbě, když jsem řekla, že chci mít čtyři družičky, všichni byli hrozně překvapení. U nás to není úplně zvykem tak jako tomu je v zahraničí. Moje poslední svatba byla zase úžasná v tom, že nevěsta hodovala minimalismu s čímž se já velmi ztotožňuji, takže vše jednoduché, přírodní bez zbytečností navíc. Občas jsem se ale bála abych to s výzdobou nepřepískla. Každý vidí minimalismus i barvy tak nějak po svém. Ale povedlo se.

Jaký styl svatby máte osobně nejraději?

Nejraději mám všechny přírodní druhy svateb s jemnými barvami, jutou a dřevem všeho druhu. Říkám si tomu po svém: jemný a čistý design. Miluji svatby venku, ideálně na jednom místě. Ztotožňuji se také s ekologickými a minimalistickými svatbami. Je to téma, která mě dost zajímá a myslím si, že je to cesta, která je pro naši budoucnost důležitá.

Pořádáte i jiné akce nebo eventy, než jsou svatby?

Svatby jsou mojí prioritou, ale velmi ráda pořádám i dětské akce pro jedno Bratislavské mateřské centrum. Jde např. o lampionové průvody, sportovní dny apod. Poté dělám design pro různé sešlosti, po dobu korony navrhuji a připravuji design pro online přenosy (diskuse, koncerty).

Máte na nadcházející se svatební sezonu ještě nějaké volné termíny a kde je snoubenci mohou najít?

Volné termíny ještě mám. Uvidíme, jak se vše vyvine po vakcinaci na jaře. Dle toho, co sleduji i na facebookových skupinách lidi velmi řeší, zdali svatbu vůbec plánovat, protože nevědí, co bude za týden natož za 2 měsíce. Předpokládám tedy, že tento rok bude i dost svateb na poslední chvíli. Online rezervační systém k dispozici nemám, prozatím preferuji rezervaci telefonicky a potvrzení si emailem. Zakládám si na osobním a přátelském přístupu.

Nabízíte nějaké "balíčky" nebo připravujete nabídku přímo na míru?

Na rok 2021 jsem připravila pro snoubence několik druhů balíčků. Najdete je u mě na webu, či facebookovém a instagramovém účtu (@vasvelkydensnicol). Pro koordinaci svatebního dne jsem připravila tři základní, ale komplexní balíčky - Economy, Business a First class. K těmto balíčkům však lze na přidat jakoukoliv další službu. K poradenství, konzultacím a plánování jsem sestavila balíčky dle počtu hodin. Věřím, že si každá nevěsta a ženich vybere. No, a pokud ne, vše se dá sestavit dle individuálních potřeb snoubenců. Mimo jiné během roku plánuji alespoň jednu slevovou kampaň online ale také balíčky a speciální slevy pro svatební veletrhy na podzim.

Je něco zajímavého/konkrétního, čím se lišíte?

Tady jste mě vcelku zaskočila. Nerada se s někým porovnávám. Ale jak už jsem zmínila, preferuji minimalistické svatby s přírodními prvky, motivy. Můj cíl je co nejméně zatížit životní prostředí, a v tomto duchu mé svatby vést. Částečně i proto jsem pro mé nevěsty zřídila svatební půjčovnu dekorací, která se postupně rozrůstá. Vybírám svatební místa, kde nedochází ke zbytečným přesunům auty a snažím se vybrat místní dodavatele služeb. K tomuto jsem napsala i článek na mém blogu, 7 tipů na krásnou ekologickou a téměř bezstarostnou svatbu. Lidé určitě i ocení můj pozitivní přístup v situaci, kdy to vůbec pozitivně nevypadá. Mimo jiné na svém blogu píšu o mé životní cestě, beru to trochu jako životní zpověď, a inspiraci pro ostatní. V mém okolí je mnoho lidí, kteří se bojí jít za svým cílem a sny, neboť prožili něco ošklivého stejně jako já. Chtěla bych těmto šikovným lidem ukázat, že nezáleží na tom, co kdo říká, ale jakou cestou si oni sami v dospělosti vyberou.

Kontakty

www.vasvelkydensnicol.cz

E-mail: vasvelkydensnicol@gmail.com

FB Váš velký den s Nicol

IG Váš velký den s Nicol